Welcome to the EGGhead Forum - a great place to visit and packed with tips and EGGspert advice! You can also join the conversation and get more information and amazing kamado recipes by following Big Green Egg to Experience our World of Flavor™ at:
Facebook  |  Twitter  |  Instagram  |  Pinterest  |  Youtube  |  Vimeo
Share your photos by tagging us and using the hashtag #BigGreenEgg.

Want to see how the EGG is made? Click to Watch

Prime brisket is cheaper than choice at Costco

I was just at the Costco in Eden Prairie MN and the price of prime brisket was 3.79/IB and the price of choice brisket was 4.99/IB.  The sell by dates were the same, so not sure who screwed up but I bought 2!  Looks like I know whats for dinner tomorrow.
Give a man a beer, he'll drink for the day. Teach a man to brew, he'll be drunk the rest of his life. - Anonymous.

Comments

  • Chubbs
    Chubbs Posts: 6,929
    Score!
    Columbia, SC --- LBGE 2011 -- MINI BGE 2013
  • Raymont
    Raymont Posts: 710
    Were you comparing a Packer to a Packer? I noticed same thing, but it was choice flat vs. Prime Packer. Apparently it costs more to trim out the best part.

    Small & Large BGE

    Nashville, TN

  • lousubcap
    lousubcap Posts: 36,796
    @Raymont- You are right about the cost of lower grade flats being more/LB than a higher grade packer.  Kroger choice flats have been steady at $5.99/lb around here for well over a year while prime packers (Costco-Kroger doesn't carry) have moved from around 3.79 to 4.39 and now back around 3.79/lb.  More labor costs in the trimming process.
    Louisville; Rolling smoke in the neighbourhood.  Life is too short for light/lite beer!  Seems I'm livin in a transitional period. CHEETO (aka Agent Orange) makes Nixon look like a saint.  
  • The Cosco by me has USDA Prime packers for $3.29 lb.
  • Darby_Crenshaw
    Darby_Crenshaw Posts: 2,657
    edited September 2015
    probably less to do with labor costs than it is demand.

    most people aren't buying whole packers, and are willing to pay more for a smaller chunk of meat.  they may not do math, but are just buying "what they need"

    for the longest time, before people figured out that large lobster was as good as small lobster, the price per pound would go down the bigger they got.  we'd pass less for a six pound lobster than for four 1.5 pound lobsters. people didn't know how to cook one that big, and everyone wants their own lobster, so, higher price for the smaller stuff


    [social media disclaimer: irony and sarcasm may be used in some or all of user's posts; emoticon usage is intended to indicate moderately jocular social interaction; the comments toward users, their usernames, and the real people (living or dead) that they refer to are not intended to be adversarial in nature; those replying to this user are entering into a tacit agreement that they are real-life or social-media acquaintances and/or have agreed to or tacitly agreed to perpetrate occasional good-natured ribbing between and among themselves and others]