Big Green Egg - EGGhead Forum - The Ultimate Cooking Experience...
It doesn’t get much hotter than the EGG cookin’ in July! Make sure to keep yourself hydrated with a bit of whatever you’re using for the Beer Can Chicken. Ice Cream Sandwiches are also a great way to stay cool. Looking for some great ideas for a summer cook out? Try out a Pimento Cheeseburger or Dr. BBQ’s Spare Rib Surprise. Just don’t be surprised if your neighbors stop by for a quick bite when they smell what you’re cooking!

Big Green Egg headquarters has moved - come visit our new showroom and check out the museum and culinary center too! 3786 DeKalb Technology Parkway, Atlanta, GA 30340

OT: What is your grocery/household budget a month?

Including toiletries (toothpaste, etc.) we try and keep to around $400, it is tough to stick in that budget with a family of 5.

How about you?
·
«13

Comments

  • jrf316jrf316 Posts: 55
    we do about 130 / week.  theres 4 of us
    Visca Barca
    Mes Que Un Club

    ·
  • fishlessmanfishlessman Posts: 17,303
    since the beginning of this year ive been keeping it below 20 dollars a week for the most part, that includes eating out. it also helps to be on a diet
    :))
    ·
  • EggcelsiorEggcelsior Posts: 11,417
    200/week
    ·
  • FanOfFanboysFanOfFanboys Posts: 1,845
    I need to reevaluate. There are 3 of us with one being 3 years old. We spend $90-120 week in food. Never eat out.
    Probably another $150-200 in other stuff. So I guess average $650-750?
    Boom
    ·
  • henapplehenapple Posts: 14,595
    I'd have to ask the boss... Since buying the egg I don't want to know. I will say we never eat out but she's warned me about another $70 prime rib roast.
    Green egg, dead animal and alcohol. The "Boro".. TN 
    ·
  • Village IdiotVillage Idiot Posts: 6,951
    Wow.  I did a Quicken report from last year.  Came out to about $550/month for the two of us.  Of course, in that figure is non food items from the grocery store.

    Still ......... no wonder I'm fat.  
    :@)
    __________________________________________

    Dripping Springs, Texas.
    Just west of Austintatious

    ·
  • ChubbsChubbs Posts: 5,462
    I am with Fan.... I need to seriously rethink mine. I would venture to say I am around $800 a month. Just me, SWMBO, and a 9.5 month old. I eat lunch out with clients most days though, and SWMBO gets egged leftovers. 8-|
    Columbia, SC --- LBGE 2011 -- MINI BGE 2013
    ·
  • MrCookingNurseMrCookingNurse Posts: 4,309
    edited April 2013
    Our Walmart/Kroger bills run around 500$ a month. But that includes some gas and other house hold stuff.

    Prolly 75$ a week on food for 2 adults, 1 one year old

    We prolly eat out 2 meals a week, I take my lunch every day from leftovers. You wanna save some money, PACK YOUR LUNCH!!!


    _______________________________________________

    XLBGE 
    ·
  • Little StevenLittle Steven Posts: 27,352
    I go to a store or market pretty much every day. I'm a sucker for the specials and my freezers are full. Never seem to defrost anything though. I would guess all of 500/week including sundries

    Steve 

    Caledon, ON

     

    ·
  • biznorkbiznork Posts: 112
    About $900 a month for a family of four. This includes household goods. Even being really careful it's hard to go much lower than this living in SoCal.
    ·
  • FanOfFanboysFanOfFanboys Posts: 1,845

    Our Walmart/Kroger bills run around 500$ a month. But that includes some gas and other house hold stuff.

    Prolly 75$ a week on food for 2 adults, 1 one year old

    We prolly eat out 2 meals a week, I take my lunch every day from leftovers. You wanna save some money, PACK YOUR LUNCH!!!

    Sadly I do pack my lunch everyday unless traveling for work. And in that situation I get reimbursed so I didn't count that towards total.
    Boom
    ·
  • henapplehenapple Posts: 14,595
    Chubbs said:

    I am with Fan.... I need to seriously rethink mine. I would venture to say I am around $800 a month. Just me, SWMBO, and a 9.5 month old. I eat lunch out with clients most days though, and SWMBO gets egged leftovers. 8-|

    She's the lucky one then...
    Green egg, dead animal and alcohol. The "Boro".. TN 
    ·
  • MrCookingNurseMrCookingNurse Posts: 4,309
    Since my food saver I've started buying a lot more special meat sales and freezing stuff.


    _______________________________________________

    XLBGE 
    ·
  • SkiddymarkerSkiddymarker Posts: 7,148
    Wow.  I did a Quicken report from last year.  Came out to about $550/month for the two of us.  Of course, in that figure is non food items from the grocery store.

    Still ......... no wonder I'm fat.  
    :@)
    I keep mine in Numbers, but like VI for the two of us, $465/month for 2012 and that excludes non-food. I agree, no wonder I'm fat!
    Delta B.C. - Vee-Gan: old Indian word for poor hunter. 
    ·
  • johnkitchensjohnkitchens Posts: 3,670
    You guys are making me feel bad. My wife makes the list, but I go to the store. There are 4 of us, and we never eat out. 4 of us eat breakfast and dinner at home everyday. My wife and I eat lunch at home everyday and my kids take their lunch to school. 

    I spend around $275 to $300 every week at the store. That usually includes paper towels, cleaning products etc. 

    It always seemed high to me. Sounds like it really is. :(  
    image
    Louisville, GA - 2 Large BGE's
    ·
  • tyenic1tyenic1 Posts: 149
    It's not very cheap at my house right now. There is the wife and I along with 5 kids ages 16(boy), 14(girl), 12(girl), 7(girl), 4(boy). The oldest two train for cross country and track year round so their appetites are through the roof! We try to keep it at $350 per week, but usually spend around $450 per week. That is just groceries not including tolietries. We rarely go out to eat because it costs me at least a $50 bill just to eat at McDonalds. They all are in love with anything that comes off the egg anyway.
    ·
  • chainsaw19chainsaw19 Posts: 257

    roughly 1200 per month, feeding 5 kids isnt cheap, but thankfully if I do a big cook over the weekend they will eat it up throughout the week. 

    Large BGE Middletown, MD
    ·
  • henapplehenapple Posts: 14,595
    Does this budget include beer?
    Green egg, dead animal and alcohol. The "Boro".. TN 
    ·
  • fletcherfamfletcherfam Posts: 877
    @henapple, yep :)
    ·
  • henapplehenapple Posts: 14,595
    Dammit.... I thought the $200 a week was just beer.
    Green egg, dead animal and alcohol. The "Boro".. TN 
    ·
  • EggcelsiorEggcelsior Posts: 11,417
    Crap. I need to rework mine then.
    ·
  • hapsterhapster Posts: 7,056
    There are 3 of us here...

    My weekly shopping at Wegmans runs about $150 to $200 depending if I throwing the bulk paper goods in there.

    Eating low carb most of the time tends to run it higher. I have to bypass the canned raviolis at $.50 a can, no big bowls of cheap pasta... buying fresh or cryo meats, fish, etc costs a little more

    This doesn't count for beer and liquor, or cigars if you're counting :))
    ·
  • doubledouble Posts: 1,214
    With these budgets are you buying organic, grassfed etc etc? Very interesting to see this.
    Lynnwood WA
    ·
  • fletcherfamfletcherfam Posts: 877
    We buy organic fruits and veggies for the most part, we shop very seasonally and when things are on sale we stock up (chickens on sale we buy 4-6 of them), We also do can about 160 lbs of produce a summer, we freeze probably another 40 - 50lbs. This year we are hoping to try pickling!

    Our meat we buy from the local butcher, it is not organic, nor grass fed, but much much better quality than I get in the stores, I trust um.
    ·
  • EggcelsiorEggcelsior Posts: 11,417
    double said:
    With these budgets are you buying organic, grassfed etc etc? Very interesting to see this.
    I buy as local as possible and as organic as possible. Being on a first name basis with the butcher/farmer/etc. is much better than grabbing stuff out of a refrigerated case for me. I prefer rolling farmland to strip malls, anyway. I can afford it so I do my part.
    ·
  • biznorkbiznork Posts: 112
    Mine is buying the crappy great value brand at Walmart and not buying any organic food at all.
    ·
  • travisstricktravisstrick Posts: 4,851
    About $200 a week. That excludes booze and eating out. We don't eat out much.
    Be careful, man! I've got a beverage here.
    ·
  • henapplehenapple Posts: 14,595
    @travisstrick... So with booze you're at $400 a week?
    Green egg, dead animal and alcohol. The "Boro".. TN 
    ·
  • travisstricktravisstrick Posts: 4,851
    henapple said:

    @travisstrick... So with booze you're at $400 a week?

    At least.
    Be careful, man! I've got a beverage here.
    ·
  • STANGOJESTANGOJE Posts: 44
    We are about $200 a week, that includes unlimited feeding to my 13 year old boy that runs track.. 
    ·
Sign In or Register to comment.